Gå till innehåll

Fortifikationsverket gratulerar Hans Majestät Konung Carl XVI Gustaf

En träbyggnad med stora glaspartier. Inne i byggnaden syns en rikt dekorerad båt.

Illustration: Fortifikationsverket/ThamVidegård

Försvarsmakten har i present till H.M Konungen överlämnat en modell av ett båthus. Förslaget har tagits fram av Fortifikationsverket.

Det första exemplaret byggdes 1774 och gavs namnet Vasaorden – en kungaslup, avsedd att användas av kungahuset vid officiella ceremonier. Efter att ha totalförstörts vid en brand 1921 sjösattes en exakt kopia 1923, som idag ägs av Försvarsmakten och bemannas av Marinen.

Men den unika kungaslupen har saknat ett värdigt båthus.

Därför överlämnade Försvarsmakten en modell, som Fortifikationsverket har tagit fram, på nytt båthus för Vasaorden. Målet med båthuset är att samordna det praktiska förvaringsbehovet med möjligheten för allmänheten att se den unika kungaslupen. Den föreslagna platsen för båthuset ligger nämligen precis intill veteranmonumentet Restare, vid Sjöhistoriska museet.

När det nya båthuset invigs är ännu inte klart.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
30 april 2026